Εργαστήρια «Φύση/ Όρια/ Υλικά 3»
![piatou (4) small](https://eetf.uowm.gr/wp-content/uploads/2014/11/piatou-4-small-223x300.jpg)
Με αφορμή την έκθεση της παρουσίασης της Εικαστική Πορεία προς τις Πρέσπες 2007-2014 από το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης πραγματοποιήθηκε το 1ο από τα 5 Workshop. Το πρωινό του Σαββάτου στο χώρο της σοφίτας του μουσείου φιλοξενήθηκε η ομάδα που παρουσίασε την εκπαιδευτική δράση με θέμα “Παρασκευή καλλυντικών με φυσικά υλικά” . Χρησιμοποιώντας μελισοκέρι, διάφορα μπαχαρικά , ελαιόλαδο κ.ά. οι συμμετέχοντες παρασκεύασαν τα δικά τους καλλυντικά προϊόντα όπως κεραλοιφή, αποσμητικό και οδοντόκρεμα.
Στόχος του Workshopsήταν η εξοικείωση των συμμετεχόντων με τα υλικά παραγωγής των βασικών συνταγών καλλυντικών προϊόντων δίνοντας ερεθίσματα για μελλοντικούς πειραματισμούς.
Η δομή του εργαστηρίου εξελίχθηκε από σύντομη θεωρητική εισαγωγή, την παρουσίαση των υλικών και την παρασκευή καλλυντικών. Μετά την ολοκλήρωση του εργαστηρίου ακολούθησε ξενάγηση στο χώρο της έκθεσης .
![mistiloglou 2](https://eetf.uowm.gr/wp-content/uploads/2014/11/mistiloglou-2-300x168.jpg)
Γιώτα Καρβουνιάρη, Βαρβάρα Μυστίλογλου