![κοντοσφυρης](https://eetf.uowm.gr/wp-content/uploads/2014/11/10410264_667333713387473_2215373097025107453_n-300x200.jpg)
![κοντοσφυρης](https://eetf.uowm.gr/wp-content/uploads/2014/11/10300960_667338983386946_4797529117070572879_n-300x200.jpg)
1ο Δημοτικό Σχολείο Πτολ/δας – Τάξη Δ1 (15 μαθητές) – Βούλα Γρηγοριάδου (υπεύθυνη δασκάλα) παρευρέθηκαν στις 18 /11/2014 σε εικαστικό εργαστήριο που συντόνισαν οι Χάρης Κοντοσφύρης- Αφροδίτη Γκρίζη- Μαρία Τεντσογλίδου- Γιώργος Πανταζής από την μεριά του ΤΕΕΤ στην γκαλερί 512 της Πτολεμαΐδας:
Μετά από έντονη αλληλεπίδραση με το έργο τα παιδιά ζωγράφισαν από ένα τούβλο και δώσανε ξεχωριστούς τίτλους στο καλλιτεχνικό έργο τους.” Μια νύχτα με βροχή “, ” Ένα ποτάμι όπως κυλάει η ζωή “, ” Χρώματα , γιατί η ιστορία γράφεται με χρώματα “, ” Ένα καταρράκτη, γιατί η ιστορία κυλάει σαν τον καταρράκτη “, ” Ένα παραμύθι, γιατί σε κάθε ιστορία υπάρχει το καλό και το κακό “, ” Ουρανό και άστρα . Άστρα φωτεινά είναι οι άνθρωποι “, ” Καράβι ειρήνης, γιατί η ιστορία πρέπει να γράφεται με ειρήνη “. Τα έργα ενσωματώθηκαν στο συνεργατικό έργο “Πλήθη και Πλίνθοι”
Βίντεο καταγραφής του εργαστηρίου στην 512