Πρόγραμμα-Διεθνές Συνέδριο Για μια Σχολή Εικαστικών Τεχνών του 21ου Αιώνα

 

Διεθνές Συνέδριο

Για μια Σχολή Εικαστικών Τεχνών του 21ου Αιώνα

Φλώρινα, 12 έως 14 Μαΐου 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  PDF

Παρασκευή 12 Μαΐου


8.30-9.00 Προσέλευση, εγγραφές

Πρωινή συνεδρία

Απόφοιτοι Σχολών Καλών Τεχνών και επαγγελματική αποκατάσταση. Ο χώρος της εκπαίδευσης

ΣυντονιστήςΓιάννης Ζιώγας

9.00-9.15 Παρασκευή ΓκόλιαΑνδρέας Τσώκας, Φλώρινα – Dobele: Μια ευρωπαϊκή εμπειρία διερεύνησης των λειτουργιών της τοπικής εικαστικής παραγωγής και εικαστικής παιδείας
9.15-9.30 Θωμαΐς Καπουλίτσα-Τρούλου«Η παιδαγωγική προσέγγιση του Reggio Emilia» και ο ρόλος του/της atelierista. Δυνατότητες  εφαρμογής στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα
9.30-9.45 Σαπφώ Μορτάκη, Η εκπαιδευτική διάσταση της Σχολής Καλών Τεχνών: βιωματική μάθηση και συμμετοχικές εκπαιδευτικές τεχνικές στη διδακτική πράξη
9.45-10.00 Ελένη Κάρτσακα, Μαρίνα Πατσίδου – Ηλιάδου,Μαρία Παπαδοπούλου, Η τέχνη της οπτικοακουστικής εκπαίδευσης στη συμβουλευτική ευάλωτων ομάδων: Η χρήση των μαζικών μέσων επικοινωνίας στην κατάρτιση εμψυχωτών ευάλωτων ομάδων
10.00-10.15 Γεώργιος ΠαλιάτσιοςΗ Συμβολή της Τέχνης στην άρση του Κοινωνικού αποκλεισμού – μία πρόταση κατεύθυνσης των Σχολών Εικαστικών Τεχνών
10.15-10.45 Συζήτηση 

10.45-11.00 Διάλειμμα

Μέθοδοι εικαστικής διδασκαλίας. Προτάσεις για παρεμβάσεις στο χώρο.

Συντονιστής: Γιώργος Διβάρης

11.00-11.15 Αγγελική Αυγητίδου,  Στοχασμός και αναστοχασμός στην καλλιτεχνική έρευνα και εκπαίδευση
11.15-11.30 Αριστοτέλης ΔημητρακόπουλοςBeaux arts επαγγελματίες εναντίον ερασιτεχνών: από το άγγελμα της αρχιτεκτονικής ως όμορφης τέχνης, στο πραγματικό επ-άγγελμα
11.30-11.45 Barbara StecStage design in urban space
11.45-12.00 Ιάκωβος Ρήγος, Ελένη ΤσιριγώτηΠρέσπες – Ιούλιος 2017 Ελαφρές Κατασκευές:  Εφήμερη Επέμβαση για ένα Διαχρονικό Μνημείο
12.00-12.30 Συζήτηση

12.3012.45 Διάλειμμα


Μέθοδοι εικαστικής διδασκαλίας. Διεπιστημονικές προσεγγίσεις στο πεδίο των εικαστικών τεχνών
.

Συντονιστής: Μάριος Σπηλιόπουλος

12.45-13.00 Nora LefaRada Čahtarević, Rereading the world
13.00-13.15 Fehim Hadzimuhamedovic, Against contemporary image “blindness”:  Elementicity of image based on phenomenology of visual perception
13.15 -13.30 Άρης Μαυρομμάτης, Ο “Γεωμετρικός Χώρος” ως χώρος έκφρασης της σχέσης Ζωγραφικής, Φιλοσοφίας και Μαθηματικών
13.30 -13.45 Θωμάς ΖωγράφοςΗ Τέχνη ως όχημα για την συνεύρεση  με τον Κόσμο
13.45-14.00 Στέλλα Συλλαίου, Σχολές Εικαστικών Τεχνών, μορφές σύγχρονης τέχνης και ψηφιακότητα
14.00-14.15 Συζήτηση

14.15 Μεσημεριανό διάλειμμα

Επίσημη έναρξη συνεδρίου

16.30-18.30 Χαιρετισμοί

Απογευματινή συνεδρία

Μέθοδοι εικαστικής διδασκαλίας: Σχεσιακές πρακτικές, Ψηφιακές Τέχνες, Φωτογραφία.

Συντονιστής: Τάκης Μπέσσας

18.30-18.45 Γιάννης Ζιώγας, Σχεσιακές εικαστικές πρακτικές στη σύγχρονη εκπαίδευση
18.45-19.00 Ανδρέας ΦλώροςΤέχνη – Θεωρία – Τεχνολογία: ένα συνδυαστικό ακαδημαϊκό πλαίσιο για την υλοποίηση σύγχρονων προγραμμάτων σπουδών στο δημιουργικό πεδίο της ψηφιακής τέχνης και της τέχνης νέων μέσων
19.0019.15 Παναγιώτης Παπαδημητρόπουλος, Το θέμα και η Φωτογραφία: Από την πράξη, στη θεωρία, στη διδακτική της φωτογραφίας-ως-τέχνης και τανάπαλιν
19.15-19.30 Συζήτηση

19.30-19.45 Διάλειμμα

19.45-20.25 Κύριος ομιλητής: Steven Henry Madoff, What is to be done?
20.2520.45 Συζήτηση

20.45-21.15 Μουσική συναυλία: Σύνολο του Περιφερειακού Ωδείου Φλώρινας



Σάββατο 13 Μαΐου


8.309.00 Προσέλευση 

Πρωινή συνεδρία

Προγράμματα σπουδών και μέθοδοι της εικαστικής διδασκαλίας.

Συντονιστής: Ξενής Σαχίνης

9.00-9.15 Μαργαρίτα Ρόμπου, Η τέχνη του ψηφιδωτού ως διαμεσολαβητικό εργαλείο στη μαθησιακή διαδικασία
9.15-9.30 Δωροθέα Κοντελετζίδου, Από τις  πρωτοπορίες στα συστήματα τέχνης
9.309.45 Στέλλα Κασίδου, «Διεκπεραιωτική διδασκαλία στα Εικαστικά δεν ΝΟΕΙΤΑΙ!»: απόψεις φοιτητών/ριών του Τ.Ε.Ε.Τ. (Π.Δ.Μ.) για τη διδασκαλία των Εικαστικών στο ελληνικό σχολείο
9.45-10.00 Ευμορφία ΚηπουροπούλουΥποκειμενικότητα καλλιτεχνών σε δίλημμα: Παιδαγωγική κατάρτιση και εκπαίδευση / τέχνη και καλλιτεχνική διάδραση
10.00-10.30 Συζήτηση

10.3010.45 Διάλειμμα

Συντονίστρια: Αρετή Αδαμοπούλου

10.45-11.00 Γιάννης Καστρίτσης, Βασίλης Μπούζας, Από το παρελθόν στο μέλλον και από το μέλλον στο παρελθόν
11.00-11.15  Σοφία ΚυριακούΠρακτικές εξωστρέφειας στην εικαστική διδασκαλία
11.15-11.30 Φίλιππος ΚαλαμάραςΣύγχρονες εργαστηριακές πρακτικές και υβριδικές μορφές τέχνης στην εικαστική διδασκαλία
11.30-11.45 Βασίλης Μπούζας, Κωνστανίνος Τυλιγάδης, Έλενα Εφέογλου, Ιάκωβος ΠαναγόπουλοςDigital visual interdepartmental studies
11.45-12.00 Κώστας Βασιλείου, Η θεωρία τέχνης ως διαμορφωτικό στοιχείο του σύγχρονου καλλιτέχνη
12.00-12.15 Συζήτηση

12.15 -12.45 Διάλειμμα

Συντονιστής: Αντρέας Ανδρέου

12.4513.00 Γλαύκη ΓκότσηΠαρελθόν έναντι παρόντος; Σημειώσεις για τη διδασκαλία της ιστορίας της τέχνης σε μια σύγχρονη Σχολή Καλών Τεχνών
13.00-13.15 Αρετή ΑδαμοποπούλουΈνα πείραμα για τη διδασκαλία της ιστορίας της τέχνης
13.15-13.30 Ζωή Γοδόση, Από την αίθουσα στο εργαστήριο: συνεργατικές δράσεις ανάμεσα στα μαθήματα ιστορίας της τέχνης και τα εργαστηριακά μαθήματα
13.30-13.45 Θέμις Βελένη, Εικαστικές τέχνες και μουσική: Διαθεματικές προσεγγίσεις στην καλλιτεχνική εκπαίδευση
13.4514.00 Αμαλία Φωκά, Πώς θα διαμορφωνόταν ένα πρόγραμμα σπουδών Σχολής Εικαστικών Τεχνών, ακολουθώντας τη λογική επίλυσης προβλημάτων ενός μηχανικού; 14.00-14.30 Συζήτηση

14.30 Μεσημεριανό διάλειμμα

Απογευματινή συνεδρία

Συντονιστής: Θανάσης Μουτσόπουλος

17.0017.15 Τιτίνα ΚορνέζουΗ συγκρότηση της καλλιτεχνικής εκπαίδευσης στις Ακαδημίες (16ος – 19ος αι.): κοινωνικά προτάγματα και αισθητικές προϋποθέσεις
17.15 17.30 Βασίλης Πασχάλης, Από του δεκάτου ενάτου εις τον νυν αιώνα: σκέψεις σχετικά με τις θεωρήσεις των τεχνών στην τριτοβάθμια διδασκαλία της
17.3017.45 Απόστολος ΚαλφόπουλοςNarrative Spaces and Critical Environments
17.45-18.00 Harika Esra Oskay Malicki, The Possibility of Another Art School in the Turkish Context
18.00-18.30 Συζήτηση

18.3018.45 Διάλειμμα

18.45-19.25 Κύριος ομιλητής: Luca Buvoli, Teaching and Making Art in Times of Fear
19.2519.45 Συζήτηση
19.45-20.30 Στρογγυλό τραπέζι-συζήτηση με θέμα: Τέχνη, Εκπαίδευση, Κοινωνία
Συντονιστής: Γιάννης Ζιώγας. Ομιλητές: Γιώργος Διβάρης, Εύα Μελά, Θανάσης Μουτσόπουλος, Ζάφος Ξαγοράρης, Ξενής Σαχίνης, Μάριος Σπηλιόπουλος, Βασίλης Φιοραβάντες.
20.30-21.00 Συζήτηση



Κυριακή 14 Μαΐου


8.30-9.00 Προσέλευση

Πρωινή συνεδρία

Σχολές Εικαστικών Τεχνών: η σχέση με την κοινωνία και το ευρύτερο πολιτιστικό πλαίσιο.

Συντονιστής: Ζάφος Ξαγοράρης

9.00-9.15 Γιάννης ΖιώγαςΗ Λογοκρισία στην Ακαδημαϊκή Κοινότητα: η περίπτωση της λογοκρισίας του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Φλώρινας (Δεκέμβριος 2015)
9.159.30 Ειρήνη ΓιαννημάραΚαλλιτεχνική εκπαίδευση και προσφυγική κρίση – τρία παραδείγματα δράσεων των φοιτητών της ΑΣΚΤ με επίκεντρο την κοινωνική διάσταση της τέχνης και τον κοινωνικό ρόλο της εκπαίδευσης
9.30-9.45 Christopher FüllemannAlexandros Kyriakatos, Mapping out Public Spheres
9.45 10.15 Συζήτηση

10.15-10.30 Διάλειμμα

Σχολές Εικαστικών Τεχνών και ο κόσμος της τέχνης. Σχολές Εικαστικών Τεχνών και οικονομία.

Συντονίστρια: Εύα Μελά

10.3010.45 Νίκος Πατσαβός, Ακριβή Αναγνωστάκη, Σύγχρονες Συνεργατικές Πρακτικές στο Πεδίο των Δημιουργικών Επαγγελμάτων
10.45 11.00 Σταμάτης ΓαργαλιάνοςΜάρκετινγκ Εικαστικών Προϊόντων : Διαδικασίες και Μέθοδοι Πωλήσεων Εικαστικών Προϊόντων
11.00-11.15 Δημήτρης ΜυλωνάςΟ ρόλος Σχολών Εικαστικών Τεχνών στην περιφερειακή οικονομική, κοινωνική και πολιτιστική ανάπτυξη: το παράδειγμα του Τμήματος Εικαστικών Τεχνών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
11.15-11.30 Χρυσούλα Βοσκοπούλου, Τέχνες και Περιφερειακή Ανάπτυξη
11.30-11.45 Θάνος Λούδος, Πώς οι Art Fairs έχουν αναμορφώσει την παγκόσμια αγορά τέχνης
11.45 -12.15 Συζήτηση

12.15-12.30 Διάλειμμα

Συντονιστής: Βασίλης Φιοραβάντες

12.30-12.45 Ολίβια Κυριακοπούλου, Eφαρμοσμένα εργαστήρια: Από τη θεωρητική προσέγγιση στην πρακτική εφαρμογή
12.45-13.00 Νίκος Βασιλογαμβράκης, Έλενα Λαγούδη, Κατερίνα Μπάρτζη, Αλεξία Παναγοπούλου, Πώς η τεκμηρίωση της καλλιτεχνικής παραγωγής των δημιουργών ωφελεί τους ίδιους, τις Σχολές Καλών Τεχνών και την κοινωνία: μια προσέγγιση της καλλιτεχνικής παραγωγής βασισμένη στα δεδομένα
13.00-13.15 Δωρόθεος ΟρφανίδηςΕκπαιδευτικές και Πολιτισμικές καινοτόμες καλές πρακτικές- Ευαισθητοποίηση των πολιτών στα αστικά κέντρα σε ζητήματα δημόσιας ιστορίας μέσω των εικαστικών έργων (υπαίθριας γλυπτικής)
13.15-13.30 Βασιλική Κανελλιάδου, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση και Σχολές Καλών Τεχνών: η περίπτωση των MOOC
13.30-14.00 Συζήτηση

14.0014.15 Διάλειμμα

14.1514.55 Κύρια ομιλήτρια: Jo VolleySharing Knowledge
14.55-14.15 Συζήτηση

14.15-14.30 Λήξη συνεδρίου

14.30 Εκδρομή στις Πρέσπες



Κύριοι ομιλητές

O Luca Buvoliκαλλιτέχνης πολυμέσωνΔιευθυντής του διεπιστημονικού προγράμματος Τέχνης Mount Royal School of Art στο Maryland Institute College of Art(MICA) στη Βαλτιμόρη. 

Ο Steven Henry Madoff είναι ιστορικός τέχνηςκριτικόςεπιμελητήςδιδάσκων καιιδρυτικός Πρόεδρος του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Curatorial Practice στηνSchool of Visual Arts στη Νέα Υόρκη.

Η Jo Volley καλλιτέχνιςSenior Lecturer, Slade School of  Fine Art, UCL



Επιστημονική Επιτροπή
Αρετή Αδαμοπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Σχολή Καλών Τεχνών, Τμήμα Πλαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων
Ζωή Γοδόση, Επίκουρος Καθηγήτρια, Σχολή Καλών Τεχνών, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Γιάννης Ζιώγας, Επίκουρος Καθηγητής, Κοσμήτορας Σχολής Καλών Τεχνών, Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας
Θανάσης Μουτσόπουλος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πολυτεχνείο Κρήτης
Ξενής Σαχίνης, Καθηγητής, Κοσμήτορας Σχολής Καλών Τεχνών Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης
Μάριος Σπηλιόπουλος, Καθηγητής, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών



Οργανωτική επιτροπή

ΣυντονισμόςΖωή Γοδόση, Επικ. Καθηγήτρια, Γιάννης Ζιώγας, Επικ. Καθηγητής Βασίλης Μπούζας, Επικ. Καθηγητής
Συντονισμός Οικονομικών: Γιάννης Ζιώγας, Επικ. Καθηγητής
Διοικητική υποστήριξηΑναστασία Γκροσδάνη, ΕΤΕΠ
Γραμματειακή υποστήριξηΣοφία Γρηγοριάδου, Διοικ. ΥπάλληλοςΑναστασία Γκροσδάνη, ΕΤΕΠ
Ψηφιακή υποστήριξηΓιώργος Δρόσος, Αποσπασμένος Δάσκαλος Ειδικότητας, Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης
Επιμέλεια χώρωνΣύνθια Γεροθανασίου, Αποσπασμένη Καθηγήτρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Μεταφράσεις: Πολυξένη Μανώλη, Ειδική Επιστήμονας, Στέλλα Συλαίου, Ειδική Επιστήμονας
Επιμέλεια κειμένωνΖωή Γοδόση, Επικ. Καθηγήτρια, Στέλλα Κασίδου, Ειδική Επιστήμονας, Στέλλα Συλαίου, Ειδική Επιστήμονας
Υποστήριξη Διαδικασίας, Συντονισμός στη διάρκεια του συνεδρίουΦίλιππος Καλαμάρας, Ειδικός Επιστήμονας, Στέλλα Κασίδου, Ειδική Επιστήμονας, Χρύσουλα Βοσκοπούλου, Ειδική Επιστήμονας
ΓραφιστικάΜαργαρίτα Τσουλουχά, Φοιτήτρια ΤΕΕΤ
Βιντεοσκόπηση  – Φωτογραφική Καταγραφή: Χρήστος Ιωαννίδης, Απόφοιτος ΤΕΕΤ
Συντονισμός αλληλογραφίαςΈλενα Εφέογλου, Ειδική Επιστήμονας, Πολυχρόνης Καραχάλιος, Φοιτητής ΤΕΕΤ
Γενικά καθήκονταΒίκυ Βασιλείου, Έλενα Βουδουρέλλη, Πολυχρόνης Καραχάλιος, Κατερίνα Καρούλια, Χάρης Μαργαρίτης, Φοιτητές και Φοιτήτριες ΤΕΕΤ

 

© 2016 eetf.uowm.gr - old.eetf.uowm.gr